Tunezja jest faktycznie krajem dwujęzycznym. Arabski to język oficjalny, lecz powszechnie znany i używany jest też francuski, którego uczono w szkołach w pierwszych latach panowania Burgiby i nadal dzieci poznają go już w wieku sześciu lat. Nauczany jest również angielski …
Dzień: 2000-03-05
Religia
Religią państwową w Tunezji jest islam, ale swobodę wyznania mają konstytucyjnie zapewnioną także przedstawiciele innych religii stanowiący 1 % mieszkańców.
Istnieje tutaj lokalna gmina żydowska, której członkowie żyją głównie w Tunisie i innych większych miastach kraju oraz na wyspie Dżerba, …
Styl życia
Kafeterie
Odwiedzanie kafeterii stanowi integralną część życia mieszkańców Tunezji. Nie jest to jednak tylko czas przeznaczony na wypicie kawy. Tutaj wieczorami gromadzi się męska część społeczeństwa, aby zapalić sziszę (fajkę wodną), poplotkować i zagrać w karty. Gra się tu głównie …
Państwo Tunezja
USTRÓJ
Konstytucja Republiki Tunezyjskiej proklamowana w 1959 r. gwarantuje prawo ustawodawcze Zgromadzeniu Narodowemu składającemu się z 141 członków wybieranych bezpośrednio w powszechnych wyborach na okres pięciu lat.
Prezydent, wybierany w osobnym głosowaniu, dzierży władzę wykonawczą i jest głową zarówno państwa, …
Geografia Tunezji
Tunezja (164 tys. km²) jest najmniejszym z państw Maghrebu (tj. Algierii, Maroka i Tunezji), o połowę mniejszym od Włoch i tyleż samo od Polski.
Od zachodu kraj graniczy z Algierią, od północnego wschodu z Libią, a przez Morze Śródziemne rozciągające …
Prezydent Ben Ali
Prezydent Ben Ali
Ben Ali zajął się uspokajaniem opozycji islamskiej. Aby pokazać się opinii publicznej jako dobry mahometanin, wyruszył na bardzo mocno akcentowaną w mediach pielgrzymkę do Mekki; zezwolił też na obchodzenie Ramadanu. Obiecał wielopartyjny system polityczny, chociaż nie zalegalizował …
Tunezja państwem niezależnym
Tunezja państwem niezależnym
Burgiba natomiast rozpoczął polityczne i społeczne reformy wzorowane na doświadczeniach państw europejskich. Mimo że jego dążenia miały charakter laicki, jako że uznawał islam za siłę hamującą rozwój kraju, stanowiły kompromis z przekonaniami religijnymi społeczeństwa.
Efektem tych poglądów …
Okupacja francuska
Lata 1830-1881
W 1830 r. Francuzi zajęli Algierię i powoli dążyli do uczynienia z Tunezji strefy swych wpływów.
Ahmed bey z dynastii Husajnidów, który sprawował rządy od roku 1837 do 1855, dokładał wszelkich starań, aby nie dać Francuzom powodu do …
Turcy osmańscy
Turcy osmańscy
W pierwszych latach XVI wieku Tunezja stała się przedmiotem rywalizacji Hiszpanii i Turcji. Pochodzący z greckiej wyspy Lesbos turecki korsarz Chajreddin, zwany Barbarossą, otrzymał wraz ze swym bratem Arudżem zgodę na osiedlenie się na wyspie Dżerba (Tunezja). Arudż …
Historia Tunezji
Prehistoria
Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie dzisiejszej Tunezji pochodzą sprzed około 1 min lat przed naszą erą, czyli czasu starszego paleolitu, o czym świadczą odkrycia prymitywnych narzędzi kamiennych należących do tzw. kultury otoczakowej. Przed 100 tys.-40 tys. przed naszą …