SFAKS (Sfax)
Sfaks to drugie co do wielkości 375-tysięczne miasto Tunezji i główny port, z którego eksportuje się statkami wiele produktów, m.in. fosforyty z regionu Gafsy i oliwki z plantacji na wybrzeżu. Ze Sfaksu odpływają także promy na pobliskie wyspy Kerkenna. Samo miasto nie jest specjalnie interesujące, warto jednak wybrać się na spacer do medyny, aby zobaczyć jak wygląda stare miasto. To dobre miejsce do zrobienia zakupów, gdyż z powodu niewielkiego ruchu turystycznego ceny są umiarkowane. Regionalne Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej Dar Jellouli mieści się w typowym XVII-wiecznym domu i jest znacznie ciekawsze niż przeciętne małe muzeum.
Informacja
Biura turystyczne – Biuro Syndicat d’Initiative (tel.04/22 46 06), znajdujące się w niewielkim pawilonie z zielonym dachem na małym placu przy Av. Habib Bourguiba, dysponuje znaczną ilością informacji obejmujących rozkłady promów, pociągów i autobusów. Wszystkie wiadomości są ukryte w teczce na biurku. Biuro jest otwarte: pn.-czw. 9.00-13.00 i 15.00-17.00 i pt. i sb. 9.00-13.30; nd. zamkn.
Pieniądze – Większość banków jest położona przy Av. Habib Bourguiba i Av. Hedi Chaker. Również na poczcie jest punkt wymiany walut, ale nie są tu realizowane czeki podróżne.
Poczta i telekomunikacja – Poczta mieści się w olbrzymim budynku na Av. Habib Bourguiba obok pierwszej przecznicy od stacji kolejowej. Jest otwarta pn.-sb. 8.00-18.00 i nd. 9.00- 11.00. Można stąd prowadzić międzynarodowe rozmowy telefoniczne bezpośrednio lub zamawiać je przez operatora.
Konsulaty – W nowym mieście znajdują się konsulaty Francji, Włoch i Libii. Konsulat libijski (35 RueAlexandre Dumas) jest otwarty pn.-pt. 9.00-14.00. Nie ma żadnego znaku, trzeba więc szukać motywu orła. Otrzymanie wizy nie jest łatwe. Wymagania się zmieniają, ale w 1993 roku niezbędne było zaproszenie potwierdzone przez Ministerstwo Imigracji w Tripolisie. Gdy te warunki są spełnione, należy przedstawić jeszcze tłumaczenia paszportu w języku arabskim, dwa zdjęcia i uiścić opłatę w wysokości 68 D.T. Konsulat francuski (tel.04/22 07 88) na północnym końcu Rue Alexandre Dumas, przyjmuje interesantów w dni robocze 8.30-11.30. Konsulat włoski (tel.04/29 89 73) znajduje się na trzecim piętrze nowego budynku na rogu Rue Salem Harzallah i Av. Habib Thameur (w weekendy 9.00-12.00).
Zakupy – Supermarket Monoprix na Rue Abdulkacem Chabbi, niedaleko Av. Habib Bourguiba zaprasza codz. 8.30- 19.00. Monoprix ma także drugi sklep na Av. des Martyrs, na zachód od postoju taksówek do Mahdiji. Sklep rzemieślniczy ONAT mieści się w południowej części Rue Salem Harzallah i jest otwarty 9.30-12.00 i 15.00-19.00; nd. zamkn.
Gazety – Różnojęzyczne gazety można kupić w kiosku na Place Marburg oraz w północnej części Place Hedi Chaker.
Łaźnie – Hammam Sułtan usytuowany jest niedaleko Muzeum Dar Jellouli na Rue de la Driba w sercu medyny (kobiety 12.00-16.00 i mężczyźni 16.00-24.00).
Medyna
Mury starego miasta pochodzą z IX w., ale to, co dzisiaj można oglądać jest mieszaniną wielu okresów. To dobry przykład „żyjącej” medyny, chociaż ilość mieszkańców dramatycznie zmalała w ostatnim dziesięcioleciu z powodu wysokości czynszów, na jakie stać jedynie kupców. Główna brama wejściowa do medyny w południowej ścianie murów ville nouvelle od strony Bab Diwan jest piękna, zaś główna ulica, nieprawdopodobnie wąska, przypomina raczej chodnik dla pieszych. Mniej więcej w połowie medyny Rue de la Driba skręca w prawo do interesującego Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej Dar Jellouli. Zajmuje ono ładny XVI-wieczny budynek, Dar Jellouli, na skrzyżowaniu z Rue Sidi Ali Ennouri. Nawet sam dom, z piękną drewnianą dekoracją i stiukami, wart jest zobaczenia.
Ekspozycja zapoznaje z życiem mieszkańców z czasów bejów i zawiera kostiumy, biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. Szczególnie interesująca jest wystawa kaligrafii. Muzeum jest czynne codz. z wyj. pn. 9.30-16.30; wstęp 600 milimów i 1 D.T. za fotografowanie. Najbardziej interesującą częścią medyny jest obszar starych suków (bazarów), na północ od Wielkiego Meczetu (zamknięty dla niemuzułmanów).
Warte wizyty są też suki wokół zadaszonego Souq des Etoffes. Można tu buszować do woli, nie narażając się na krytyczne uwagi – co za odmiana. Tuż za północną bramą Bab Jebli, poza medyną, leżą warzywne, mięsne i rybne bazary. Bazar mięsny nie jest dobrym miejscem dla wrażliwych, gdyż rzeźnicy, prezentując towar, wywieszają głowy swoich ofiar.
W południowo-zachodnim rogu medyny stoi fort Borj Ennar, w którym mieści się Association de Sauvegard de la Medina, gdzie jest eksponowana bardzo dobra mapa medyny z zaznaczonymi 69 meczetami, jak również sklepami i innymi interesującymi miejscami. Obowiązkowym przystankiem w czasie zwiedzania jest Cafe Diwan w murach otaczających medynę od strony południowej niedaleko Rue de la Kasbah.
Ville nouvelle
Najciekawsze obiekty ville nouvelle skupione są na głównym placu, Place Hedi Chaker, gdzie mieści się pomnik Burgiby, ratusz zwieńczony kopulą oraz wieża zegarowa. Ratusz jest siedzibą Muzeum Archeologicznego, w którym wyeksponowane są mozaiki, a także inne przedmioty. Można sobie darować.