Wierzchnie okrycia
Kurtki, które zabiera się w podróż muszą być wiatro-szczelne, wodoodporne i chronić przed utratą ciepłą. W tym celu powinny mieć szwy na zakładkę, zapięcia i zamki błyskawiczne osłonięte klapami, na końcach rękawów i na dole ściągacze. Powinny być na tyle długie, aby osłaniać biodra, i wyposażone w kaptur chroniący przed deszczem i wiatrem.
Najnowocześniejsze są kurtki szyte z wykorzystaniem membrany goretex. Powłokę goretex otrzymano przez „rozciągnięcie” wielocząstkowego tworzywa sztucznego, który na każdym cm2 ma kilka miliardów mikroskopijnej wielkości porów. Woda nie może przeniknąć przez drobne pory membrany nawet pod ciśnieniem, gdyż każda jej drobina jest około 20 tys. razy większa niż por. Stąd kurtki i inne ubiory szyte z goretexu są nieprzemakalne. Umożliwiają natomiast „oddychanie” skóry, gdyż nadmierne ilości ciepła i potu, wydzielane podczas intensywnego ruchu, mogą swobodnie przeniknąć na zewnątrz ponieważ pory membrany są około 700 razy większe od cząsteczek pary wodnej. Goretex jest również wiatroszczelny – jego struktura przypomina żywopłot, w którym wiatr „zaplątuje się” i nie przenika głębiej. Goretex może być wykorzystywany jako luźna warstwa pomiędzy tkaniną wierzchnią a podszewką lub na trwałe połączony z warstwą ocieplającą i wszyty między tkaninę wierzchnią i podszewkę albo też ściśle połączony z tkaniną zewnętrzną, do której od wewnątrz wszyta jest podszewka. Stąd różnorakie możliwości wykorzystania Goretexu w ubiorach przeciwdeszczowych, ocieplanych kurtkach zimowych czy specjalistycznych strojach o zwiększonej wytrzymałości i trwałości dla osób uprawiających sporty wyczynowe. Ubrania z goretexu mają zazwyczaj indywidualną gwarancję. Kurtki wykonywane są też z mikrofazy i sympatexu. Powłoki te posiadają te same właściwości, jakie ma goretex, jednak różnią się od niego trwałością, a także ceną. W kraju można kupić kurtki znanych zachodnich firm Berghaus, North Cape, Mellos, Selewa, Mammut, North Face oraz polskich Alpinus, Małachowski, Pajaksport, Yeti.
Wybierając się na wyprawę do Afryki, nie powinno się zapominać o pelerynie z kapturem, płaszczu nieprzemakalnym lub kurtce impregnowanej (sztormiaku) chroniących od deszczu.
Nakrycia głowy – Nakrycia głowy w gorącym klimacie zabezpieczają przed słońcem, w zimnym – przed utratą ciepła. Dlatego dla ochrony przed wysokimi temperaturami i ostrym słońcem wystarczy ubrać przewiewną czapeczkę bawełnianą z daszkiem, zaś z obawy przed działaniem niskich temperatur założyć zasłaniającą uszy czapkę wełnianą lub z polartecu. Bardzo przydatna bywa chusta bawełniana, która służyć może zarówno jako nakrycie głowy, jak i szal, opaska a nawet spódnica.
Dres – Dres może pełnić rolę piżamy lub stroju dziennego. Jest ciepły, nie krępuje ruchów i łatwo go uprać nawet bez konieczności prasowania – to znakomity ubiór turystyczny. Warto zabrać dwa na zmianę.
Obuwie – Zarówno dla turystów pieszych, jak i zmotoryzowanych najważniejsze jest odpowiednie obuwie. Należy brać ze sobą obuwie roznoszone i wygodne. Do dłuższych pieszych wędrówek nieodzowne są wygodne sznurowane buty powyżej kostki, przewiewne i na solidnej podeszwie. Szczególnego znaczenia nabiera wybór obuwia do górskich wędrówek. Gumowa podeszwa r protektorem, tzn. odpowiednio wykonanymi wrębami, powinna zapewnić przyczepność buta w trudnym terenie, a wysoka cholewka przytrzymująca nogę w kostce ma chronić stawy skokowe przed zwichnięciem. Buty do górskiej wspinaczki są zrobione z wysokogatunkowej skóry skóry łączonej z cordurą, a najdroższe posiadają warstwę z goretexu, membrany nie przepuszczającej wody, a jedynie pot.
Turyści zmotoryzowani muszą z kolei uwzględnić wygodę prowadzenia samochodu, a więc powinni brać w podróż obuwie lekkie, przewiewne i bez wysokich obcasów.
Obuwie, w którym się na co dzień chodzi, od czasu do czasu warto odstawić w celu dokładnego wysuszenia, co ułatwia włożenie do środka zwiniętych gazet.
W miejscu noclegu można chodzić w tekstylnych butach typu „china cotton shoes”, a do kąpieli, dla uniknięcia grzybicy stóp, której łatwo nabawić się w publicznych łazienkach, należy wkładać japonki.
Skarpety -Turyści piesi, szczególnie wędrujący po górach, powinni zadbać o odpowiedni dobór skarpet. Najlepiej ubierać dwie pary – lekkie bawełniane, a na nie grubsze wełniane, aby stopy pozostawały suche i nie były narażone na odciski. W nowoczesnych butach trekkingowych używanie dwóch par skarpet nie jest konieczne. Turyści zmotoryzowani mogą się zadowolić jedną parą skarpet, najlepiej również z włókien naturalnych.
Spodnie, spódnice – Zbyt obcisłe spodnie nie nadają się do podróżowania, gdyż są niewygodne i utrudniają ruchy. Trzeba również rozważyć przydatność dżinsów, które w gorącym klimacie nie przepuszczają powietrza i powodują nadmierne pocenie się, zaś w zimnym -nie chronią przed chłodem. Najlepsze są spodnie luźne z cienkiej tkaniny, a w razie chłodów z włókien naturalnych (gruba bawełna, wełna) lub polartecu. W czasie podróży potrzebne są przynajmniej dwie pary spodni na zmianę.
Mogą się też przydać krótkie spodnie, a dla kobiet – spódnica z niemnącej się tkaniny (najlepiej naturalnej).
Bluzy, swetry, koszule – Zarówno koszulki, jak i koszule oraz bluzy powinny być wykonane z włókien naturalnych. Warto zabrać kilka bawełnianych T-shirtów, jednak najpraktyczniejsze zarówno w gorącym, jak i w zimnym klimacie są koszule flanelowe. W gorącym klimacie kołnierzyk i długie rękawy chronią przed ostrym słońcem, w zimnym zaś – przed zimnem. Obecnie bardzo popularne stały się koszule i bluzy z polartecu. Jest to tkanina posiadająca z dwóch stron krótkie włoski, zatrzymujące powietrze (warstwa izolująca), przy czym woda nie przenika przez drobne pory tkaniny, przez które z łatwością przepuszczane są cząstki potu. Polartec 100 jest najcieńszy, wyrabiane są z niego koszulki dla osób czynnie uprawiających sport, z polatrecu 200 szyje się grubsze bluzy, z powodzeniem zastępujące sweter. Należy pamiętać o zabraniu jeśli nie bluzy z polartecu 200, to na pewno wełnianego swetra, przydatnego nawet w tropiku.
Bielizna – Ilość zmian bielizny zależy od czasu trwania podróży, jednak trzy pary powinny wystarczyć. Bielizna powinna być z włókien naturalnych i dostosowana do klimatu, nie obcisła, tzn. zabudowana – dla niskich temperatur i bardziej skąpa – dla wysokich.