Kartagina

Wzgórze Byrsa

Wzgórze góruje nad miastem i, aby się na nie wdrapać, trzeba iść od stacji TGM Hannibal przez teren luksusowych rezydencji pracowników dyplomatycznych, a następnie wejść po schodach na lewo od szczytu (zaraz obok widnieje tablica z nazwą świetnego hotelu Reine Elyssa Didon). Chociaż budynek muzeum stoi po stronie lewej, wejście do niego znajduje się na prawo, po drugiej stronie katedry.

Na szczycie wzgórza, wznosi się masywna, widoczna z odległości wielu kilometrów, katedra St Louis (św. Ludwika), zbudowana przez Francuzów w 1890 roku i poświęcona XIII-wiecznemu królowi Francji. Wstęp 2 D.T.

Duży, biały budynek z tyłu katedry to Muzeum Narodowe. Ostatnio, przy wydatnej pomocy amerykańsko-kanadyjskiej, uporządkowano zbiory i zmieniono sposób ich eksponowania, dzięki czemu warto spędzić tu trochę czasu. Szczególnie interesująca jest część poświęcona okresowi punickiemu. Reprezentujące ten okres przedmioty zgromadzone są na piętrze muzeum.

Jedyne pozostałości po antycznej Kartaginie znajdują się na terenie muzeum, w dzielnicy Byrsa. Rzymianie zrównali szczyt wzgórza, grzebiąc kartagińskie domy pod stertą kamieni. Obszar ten niedawno objęty był pracami archeologicznymi i wszystkie wykopaliska przeniesiono do muzeum – tutaj są dokładnie opisane (po francusku).

Amfiteatr

Rzymski amfiteatr położony jest na północnym zboczu wzgórza Byrsa (około 15 minut drogi piechotą od muzeum). Prawdopodobnie był to największy amfiteatr w imperium, niewiele jednak zachowało się z niego do dzisiaj, gdyż w późniejszych stuleciach traktowano go jak kamieniołom, z którego wydobywano kamienie do budowy innych budynków. Wielkość amfiteatru jest trudna do określenia, bowiem powierzchniowe prace wykopaliskowe i rekonstrukcje znalezisk przeprowadzono w 1919 roku.

Przy drodze z amfiteatru znajduje się kilka starych cystern, przeznaczonych na zapas wody dla miasta. Dzisiaj pozostały z nich jedynie szczątki, które nie są warte osobnej wycieczki.

Amerykański cmentarz wojskowy i bazylika

Droga prowadząca do cmentarza wojskowego i bazyliki, biegnąca z dala od innych turystycznych szlaków, jest rzadko uczęszczana. Dawna bazylika to obecnie sterta kamieni, ale cmentarz jest dobrze utrzymany.

Teatr i rzymskie wilie

Oświetlony światłem padającym z wieżyczek i wyposażony w sprzęt do organizowania tutaj dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kartagińskiego, teatr jest zbudowany w całości z betonu. To miejsce ma niewiele wspólnego z odświętną formułą festiwalu.

Ta sam uwaga odnosi się do znajdującego się przy końcu drogi z teatru Parku Archeologicznego Rzymskich Willi (na bilecie nazywają się: Villa de la Voliere). Zabytki niedawno ponownie poddano zabiegom renowacyjnym, co sprawia, że wyglądają jak polukrowane.

Termy Antoniusza

Usytuowane są nad samym morzem, a imponujące wrażenie, jakie wywołują, jest efektem monumentalnych rozmiarów i położenia, a nie jakichkolwiek innych względów. Na szczycie schodów prowadzących od łaźni w stronę lądu umieszczona jest marmurowa tablica z wyrytym planem całego założenia, co ułatwia wyobrażenie sobie zajmowanej przez nie powierzchni.

Wejście znajduje się około 100 metrów od morza. Ze stacji TGM Hannibal trzeba iść główną drogą (Av. Habib Bourguiba) i na skrzyżowaniu, przy którym stoi olbrzymia kolumna (pamiątkowy obelisk), skręcić w prawo.

Dzielnica Magon

Dzielnica Magon – to kolejny park archeologiczny, położony o kilka przecznic na południe od term Antoniusza. Ten zespół bogatych willi rzymskich został niedawno odkryty przez niemieckich archeologów. Całość jest średnio interesująca, ale można tu wejść za okazaniem karnetu. Nie zwiedzenie tego miejsca nie jest bynajmniej powodem do czarnej rozpaczy.

Noclegi i gastronomia

W Kartaginie są jedynie dwa hotele, które na dodatek nie należą do najtańszych. Trzygwiazdkowy Hotel Reine Elyssa Didon (tel.01/27 53 44), nazwany na cześć fenicjańskiej królowej, która założyła Kartaginę, jest pięknie położony – na szczycie wzgórza Byrsa, zaraz obok terenów muzeum. Warto, choćby dla samego widoku, odwiedzić to miejsce. Pokoje jedno/dwuosobowe kosztują w lecie 50/66 D.T., w zimie zaś -40/50 D.T. Hotel jest popularnym miejscem wieczornych posiłków; cena zestawu turystycznego wynosi 7,5 D.T.

Kolejnym hotelem jest Hotel Residence (tel.01/73 10 72), stojący w odległości stu metrów od tofelu, przy 16 Rue Hannibal. Pokoje jedno/dwuosobowe kosztują 24,5/39 D.T. w lecie i mniej o 6 D.T. od osoby w zimie.

Komunikacja

Nie ma potrzeby rozważać innych możliwości komunikacyjnych poza pociągiem. Podróż z dworca Tunis Marinę do każdej z sześciu kartagińskich przystanków TGM kosztuje 500 milimów i trwa około 20 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *