MONASTYR (Monastir)
Usytuowany na przylądku około 15 km na południe od Susy, Monastyr był kiedyś zapewne spokojną małą wioską. Dzisiaj, jako miejsce narodzin Burgiby i jego przyszłego pochówku, jest powszechnie znany.
Z zabytków w centrum miasta warto spojrzeć na mauzoleum rodzinne Burgiby z bliźniaczymi kopułami, VIII— wieczny ribat i Wielki Meczet z IX stulecia, a także pomnik z brązu przedstawiający przywódcę jako młodego mężczyznę, który stoi na Place du Gouvemorate. Plac oraz zdobiąca go duża fontanna są ładnie oświetlone w nocy.
Sobota w Monastyrze to dzień targowy, dlatego też obszar wokół dworca autobusowego wypełnia się ludźmi i straganami.
Duże zorganizowane grupy wycieczkowe mieszkają głównie w Strefie Turystycznej na północ od Monastyru, ale miasto nie oferuje zbyt wiele pod względem noclegowym, szczególnie w kategorii tanich kwater. Dysponuje za to jednym z najlepszych hoteli w kraju położonych przy plaży, ale trzeba żyć w zgodzie z bogami, aby w sezonie letnim otrzymać tam pokój. Miasto jest na tyle interesujące, że warto przyjechać tu z Susy na jednodniową wycieczkę.
Informacja
Biura turystyczne – Biuro ONTT mieści się na lotnisku i teoretycznie otwarte jest całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Lepiej nie zaprzątać sobie nim głowy, gdyż nie ma nic do zaoferowania poza kilkoma mało przydatnymi mapami.
Dogodniej usytuowane, ale niewiele bardziej pomocne jest biuro turystyczne Syndykat d’Initiative (tel.03/46 19 60), w granicach medyny na tyłach Rue 1’Independance. Można spróbować – zawsze istnieje jakaś szansa otrzymania odpowiedzi na nurtujące pytania. Biuro jest otwarte 9.00-13.00 i 15.00-17.30; nd. zamkn.
Pieniądze – Dwa banki znajdują się na Place du 3 Septembre 1934 w centrum medyny, a inne niedaleko poczty na Av. Habib Bourguiba.
Poczta i telekomunikacja – Kiepsko zorganizowana Poczta Główna mieści się na Av. Habib Bourguiba, na południe od medyny. Chcąc przeprowadzić międzynarodową rozmowę telefoniczną najlepiej wybrać się do biura na północnym końcu kompleksu Habiba na Corniche.
Ribat
Ribat w Monastyrze, pochodzący z 796 r., wskutek nieustannych przeróbek nie stanowi jednolitej całości architektonicznej, ale zachował dawną atmosferę. Kilkakrotnie rozgrywały się tu zdarzenia filmowych opowieści. Kręcono tutaj sceny z takich filmów, jak „Życie Briana” i „Życie Chrystusa”. Z baszty Nador rozciąga się wspaniały widok na miasto i wybrzeże w stronę Susy. W ribacie mieści się również niezbyt interesujące muzeum (9.30-17.30, pn. zamkn.; 1 D.T. plus 1 D.T. za fotografowanie).
Muzeum Strojów Tradycyjnych
Usytuowane jest w obrębie medyny tuż na prawo od biura turystycznego. Warte odwiedzenia (9.00-12.00 i 14.00-17.30, nd. zamkn.; 400 milimów).
Przystań jachtowa
Nowa przystań jachtowa, niedaleko ribatu na północnym końcu plaży, jest przyjemnym miejscem do napicia się kawy oraz zadumania nad majątkiem, jaki wydano na niektóre z luksusowych jachtów. Kolorowa przystań jest otoczona mnóstwem restauracji i kawiarni.
Noclegi – najtańsze
Jedynym tanim miejscem noclegowym w Monastyrze jest usytuowany naprzeciwko dworca autobusowego na rogu parku publicznego od strony Av. de la Republique Maison des Jeunes, równie komfortowy jak koszary wojskowe. Za łóżko płaci się 4 D.T. Pluton co najmniej 10 wycieczkowiczów może zażądać śniadania za 700 milimów.
Noclegi – średnia kategoria
Do tej kategorii należą jedne z najbardziej nietypowych hoteli w kraju. Znalezienie Monastir Beach Hotel zabrało mi trochę czasu: nie wiedziałem że przy nim stoję! Ciągnie się on przez całą długość plaży, ukryty za masywnym chodnikiem Rue de la Corniche i nie jest widoczny od strony ulicy. Pokoje są skromne, ale czyste, a niektóre z nich mają gorący prysznic i łazienkę, a także drzwi otwierane na plażę, które ułatwiają podziwianie wspaniałego widoku, choć nie umożliwiają oczywiście zachowania prywatności. Jedynka/ dwójka ze śniadaniem kosztuje tu 18,5/ 26 D.T. w lecie oraz 9,5/14 D.T. zimą. Super.
Pozostałe dwa hotele stoją daleko od miasta i plaży przy drodze wylotowej w kierunku Mahdiji. Lepszym z nich jest Hotel Kahla (tel. 03/46 45 70) na ruchliwym Place du 7 Novembre, dysponujący komfortowymi jedynkami/dwójkami ze śniadaniem za 17/24 D.T. w sezonie i 13/18 D.T. w pozostałych miesiącach roku. Mieści się tu także kantor wymiany pieniędzy.
Jeszcze dalej 100 metrów poza miastem znajduje się nieciekawy nowoczesny Hotel Mourabou (tel.03/46 15 85), proponujący podobne ceny.
Nie warto tracić czasu na dotarcie do Hotel Yasmin, kilka kilometrów na północ od miasta przy drodze wzdłuż wybrzeża. Jest zamknięty, chociaż wciąż reklamują go w broszurze turystycznej.
Noclegi – najdroższe
Większość trzy- i czterogwiazdkowych hoteli znajduje się daleko na północ od miasta w Strefie Turystycznej w Skanes. Hotel Ruspina, noszący taką nazwę jak miasto w czasach rzymskich, jest nastawiony na grupy turystyczne, a nie turystów indywidualnych, podobnie zresztą jak nieco lepszy trzygwiazdkowy Hotel Sidi Mansour (tel. 03/46 13 11), za główną plażą na południowym krańcu Corniche (jedynka/dwójka 45/68 D.T. w lecie i 21/30 D.T. zimą).
Gastronomia
Monastyr nie jest najlepszym miastem w kraju do szukania taniego jedzenia. Takie miejsca, jak Restaurant de Medina w centrum medyny, przodują w zawyżaniu cen za zupełnie zwyczajne potrawy.
Rozsądniejszym wyborem jest więc Restaurant Zerda Beach, za rogiem, gdzie to samo danie kosztuje kilka dinarów mniej, lub Roi du Couscous w nadmorskiej części Gouvernorate, w której za kuskus płaci się 2,5 D.T., a przecież można także spróbować czegoś innego. Dobra jest również mała Restaurant Ridhal koło dworca autobusowego.
W mieście nie brakuje także restauracji turystycznych. King ’s Restaurant (tel.03/46 33 94) w kompleksie Habiba oferuje interesujące, choć drogie menu za 9 D.T., zaś najlepszą restauracją w mieście jest Le Grill (tel.03/46 21 36) na przystani, obfitującej w restauracje i kawiarnie.
Komunikacja
Samolot – Biuro Tunis Air (tel.03/46 25 50) mieści się w kompleksie Habiba koło nabrzeża. Na lotnisku usytuowane jest biuro Air France (tel. 03/46 13 16).
Międzynarodowy dworzec lotniczy znajduje się w Skanes, 8 km na północ w kierunku Susy. 200 metrów od terminalu, przy linii kolejowej Monastyr-Susa, jest stacja.
Prawie wszystkie loty międzynarodowe to bezpośrednie czartery z Europy; Tunis Air oferuje rozkładowe loty do tuzina miast w Europie, m.in. Amsterdamu, Brukseli, Frankfurtu, Marsylii, Paryża i Rzymu.
W krajowej sieci lotniczej Monastyr ma bezpośrednie połączenie z Dżerbą (wt. i nd.; 29,8 D.T. w jedną stronę i 59,6 D.T. powrotny; czas lotu: 35 min.).
Autobus – Dworzec autobusowy mieści się na zachodnim krańcu medyny. Regularne kursy autobusowe łączą miasto z Susą, Mahdiją oraz innymi ośrodkami w okolicy.
Pociąg – Stacja kolejowa jest także usytuowana na zachodnim obrzeżu medyny. Niemal co godzinę odjeżdżają stąd pociągi do Susy (1,5 godz., 680 milimów). Jest także bezpośrednie połączenie z Tunisem (3 godz., codz. 17.58); powrót z Tunisu 12.05. Jest także dodatkowy kurs w nd.
Pociągi kursują również na trasie Monastyr-Mahdija (1 godz.).
Taksówki – Louages odjeżdżają z dworca autobusowego. Popyt zazwyczaj przewyższa podaż, więc trzeba wykazać się stanowczością zdobywając miejsce w taksówce.