Witamy na stronie poświęconej Tunezji. Znajdziesz tu wszystkie informacje o historii,noclegach,zabytkach,atrakcjach,pogodzie itp. Zapraszamy
W Tunezji spotyka się klimat śródziemnomorski z suchym kontynentalnym. Ilość opadów zmniejsza się w kierunku z północy na południe. Można rozróżnić w Tunezji trzy regiony klimatyczne:
Region północny z klimatem o łagodnych i wilgotnych zimach oraz suchych latach.
Region stepów w centralnej Tunezji o zmiennym klimacie, z upalnymi latami, chłodnymi zimami i zmniejszającymi się ilościami opadów w miarę oddalania się od wybrzeża i łagodzącego wpływu morza.
Na południe od szotów (bezodpływowych zagłębień terenu zmieniających się po deszczach w słone jeziora) region klimatu pustynnego.
Ogólnie biorąc, w ciągu roku jest w Tunezji cieplej niż w Polsce, co jednak nie oznacza, że subiektywnie odczuwane temperatury są zawsze wyższe. Kiedy organizm przyzwyczai się w ciągu dnia do słońca, odczuwa wyraźny chłód po jego zachodzie. Z kolei na wschodnim wybrzeżu (Hammamet, Sousse, Monastyr, Djerba) prawie nieprzerwanie wieje wiatr od morza, który nawet w pełni lata, przy normalnych wówczas temperaturach rzędu 35-40°C, daje efekt chłodzący. Przykładowo, przy 30°C w tamtych warunkach nie odczuwa się tak mocno upału, jak u nas w Polsce. Kto da się tym pozorom zwieść, już po krótkim czasie, powiedzmy po godzinie, będzie miał mocno spaloną skórę. Mimo wiatru, słońce operuje tu z o wiele większą siłą, niż u nas w Polsce.
Lato w Tunezji
Latem temperatury mogą tutaj przez jakiś czas sięgać ponad 40°C w cieniu. Na wybrzeżu te najwyższe temperatury są rzadkością, zdarza się co najwyżej 5 dni w roku, kiedy jest 45°C i cieplej. Normalnie termometry wskazują 35-40°C, co jednak odpowiada około 30°C w Europie. Nocami temperatury spadają do 20-30°C.
W głębi kraju i na południu bardzo wysokie temperatury dzienne mogą się utrzymywać tygodniami (w nocy jest za to znacznie chłodniej) i nie towarzyszy im – jak na wybrzeżu – chłodzący wiatr.
W związku z tym z długich podróży i wędrówek po Tunezji w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu należy zdecydowanie zrezygnować. A jeśli już ktoś nie może tego uniknąć, powinien mieć przynajmniej klimatyzowany środek lokomocji.
Zima w Tunezji
W miesiącach zimowych (grudzień, styczeń i luty), ale także wiosną (marzec, kwiecień, do połowy maja) i w jesieni (październik i listopad) kontrasty między temperaturami w dzień i w nocy są bardzo wyraźne.
W ciągu dnia można jeszcze spokojnie wyjść tylko w koszuli, zwłaszcza, kiedy nie ma wiatru, ale jak tylko słońce zajdzie, temperatura spada momentalnie o jakieś 10°C. Jeśli dojdzie do tego jeszcze wiatr od morza, subiektywne odczucie temperatury będzie podobne, jak w Polsce w okolicach 0°C.