Pamiątki – Rozmaitości

Rozmaitości

Chechias to małe, czerwone, filcowe kapelusze noszone niegdyś przez Tunezyjczyków; dziś nieczęsto widzi się młodych mężczyzn noszących chechias. Miejscem, gdzie można je zobaczyć na głowach, jest suk w Tunisie. Kapelusze różnią się jakością, a ich cena wynosi około 5 D.T.

Wyroby słomkowe – Plecione ze słomy prostokątne kosze są praktyczne i tanie. Niektóre z nich są brzydkie – z obrazkami wielbłądów i „typowymi scenami pustynnymi”, ale dużo jest także prostszych wzorów. Kapelusze i wachlarze to inne popularne wyroby ze słomy. Większość wyrobów pochodzi z Gabesu i Dżerby.

Perfumy – Tanie olejki wonne można kupić wszędzie. Pojemność buteleczek różni się-od 5 ml (1,5 D.T.) do 1,5 l.

Róże pustyni – Kupić je można w całym kraju, a także na terenie wszystkich państw Maghrebu. Tworzą się w sposób naturalny z gipsu, który obecny jest w piasku, a był wiele razy rozpuszczony i następnie odwodniony. Krystalizując się, formuje piękne wzory. Najsłynniejsze róże pustyni występują na terenach od Ghardaia w Algierii do południowej Tunezji; różnią się średnicą – od pięciu centymetrów po wielkość sporych rozmiarów arbuza.

Są to tanie prezenty, chociaż jeśli nie dysponuje się samochodem, noszenie ze sobą przez parę tygodni dużej bryły gipsu nie należy do przyjemności.

Szisze – Wszędobylskie fajki wodne (chichas) posiadają przeróżne kształty; kupić je można na sukach i w sklepach turystycznych w cenie od 4 D.T. za małą do 70 D.T. za wersję dobrej jakości.

Wielbłądy – Chociaż z całego serca nienawidzę ich, nie mogę o nich nie wspomnieć. Wydaje się, że stopień rozwoju przemysłu turystycznego w pustynnych krajach arabskich mierzy się ilością wielbłądów-pamiątek, wystawionych na sprzedaż; Tunezja niewątpliwie zajmuje jedno z czołowych miejsc w tej dziedzinie. Każdy sklep z pamiątkami posiada ich całą gamę: od kieszonkowych aż po osiągające wymiary jednej trzeciej żywego wielbłąda! Ceny od 3,5 D.T.

Prezenty dla dzieci

Książki – Wydawnictwo Editions Alif posiada doskonałą serię popularnych książeczek o życiu w Tunezji. Seria zawiera jedną pozycję w języku angielskim – A Walk Through an Arab City: the Tunis medina (Spacer po mieście arabskim: medyna Tunisu), wydaną też po niemiecku i francusku. Inne książki w tej serii są w języku francuskim, a dotyczą życia w oazie, starożytnej Kartaginie i życiu w basenie Morza Śródziemnego w roku 1492.

Książki nie są adresowane do czytelnika o konkretnym poziomie wiedzy: przystępność gwarantuje powodzenie wśród dzieci, dorośli jednak również znajdą tu całe bogactwo informacji, które trudno byłoby znaleźć gdzie indziej.

Niestety nie jest łatwo je dostać, a biorąc pod uwagę cenę 15 D.T. nie są to rzeczy tanie. Editions Alif planuje otwarcie placówki handlowej w Tunisie na rogu Rue de Hollande i Rue d’ Allemagne. Jeśli do tej pory nie jest ona czynna, trzeba spróbować kupić książki w Librairie Diwan przy Rue Sidi ben Arous, w pobliżu Wielkiego Meczetu w medynie. Dar Charaid Museum w Tuzar jest zaopatrzone w całą serię.

Oba wspomniane wyżej punkty sprzedaży książek Editions Alif mają także serię pozycji o zawodach tunezyjskich autorstwa May Angeli. Oto tytuły: Attia Chouraqi: jeweller in Mahdia (Attia Chouraąi: jubiler z Mahdi), Marcus Magonius: mosaicist at Carthage (Marcus Magonius: twórca mozaik z Kartaginy), Ali al-Andaloussi: ceramist in Tunis (Ali al-Andaloussi: twórca ceramiki z Tunisu), Saliha Karoui: weaver in Kairuan (Saliha Karoui: tkacz z Kairuanu). Każda z nich kosztuje 3,5 D.T. i jest wydana w językach: angielskim, francuskim i niemieckim. Przeznaczone są dla dzieci od siedmiu do dziesięciu lat. Jeśli nie uda się wytropić podanych książek, można skontaktować się z wydawnictwem Seres Productions w Tunisie (tel.01/78 75 16).

Układanki – Editions Alif wydaje również układanki dla różnych grup wiekowych. Wśród nich znajdują się stuczęściowe mapy Tunisu i medyny Tunisu (6 D.T. ), piećdziesięcioczęściowa mozaika przedstawiająca dwa walczące koguty (4,8 D.T.) oraz kilka miniukładanek. Są dostępne w sklepach wymienionych powyżej.

Częściej spotkać można dwustuczęściową układankę Sidi Bu Said, Kartaginy, Dżerby i wysp Kerkenna. Supermarkety sieci Monoprix są zaopatrzone we wszystkie z nich w cenie 10,4 D.T. . Kosztują parę dinarów taniej w kioskach turystycznych, na przykład na środku Av. Habib Bourguiba w Tunisie.

Targowiska

Miejskie i wiejskie życie kręci się wokół odbywających się co tydzień targów. Dzień targowy to dobry okres na przebywanie w mieście, ponieważ jest wtedy o wiele żywiej i, poza wędrującymi kupcami sprzedającymi artykuły gospodarstwa domowego, spotkać można również ludzi, którzy przybyli nieraz z bardzo odległych terenów.

Niektóre z targowisk stały się prawdziwymi pułapkami dla turystów – z tego też powodu powinno się ich unikać; niemniej to właśnie w dni targowe jest najlepszy wybór towarów.

Dni targowe w całym kraju są następujące:

poniedziałek
Ain Draham,
Humt Suk,
Kairuan,
Tatauine,

wtorek
Bedża,
Ghardimao,
Kasserine,

środa
Dżenduba,
Nefta,
Sbeitla,

czwartek
Douz,
Gafsa,
Tebersuk,

piątek
Mahdija,
Matar,
Midun,
Nabel,
Sfaks,
Tabarka,
Zaghuan,
Zarzis,

sobota
Ben Guerdane,
El-Fahs,
Monastyr,

niedziela
El-Dżem,
Hammam Lif,
Susa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *