Przylądek Bon -to „numero uno” wszystkich wycieczek turystów. Więcej niż czwartą część państwowego dochodu z turystyki pochodzi z wąskiego pasa plaży pomiędzy miastami Hammamet i Nabel, w południowo-zachodniej części przylądka.
Odwiedzanie tego rejonu w pełni sezonu, w lipcu i sierpniu, jest niemal samobójstwem. Plaże są szczelnie wypełnione, a oba miasta „uginają się pod naporem” ledwo ubranych, a raczej niemal rozebranych wczasowiczów. Ceny w tym okresie są znacznie wyższe.
W sezonie turystycznym bardzo trudno znaleźć jakieś tanie noclegi, zwłaszcza w Hammamet, gdyż Nabel ma nieco więcej do zaoferowania. Jest tu również jeden z najlepszych w kraju kempingów.
W położonej w odległości 40 minut drogi na północ od Nabel Kelibii panuje o wiele swobodniejsza atmosfera. Niestety, miasto leży na obszarze przeznaczonym do intensywnego rozwoju turystyki, a więc stanie się wkrótce kolejnym zatłoczonym drogim kurortem. Na wspaniałej plaży znajdującej się w odległości paru kilometrów stąd, w Mansurah, ma wyrosnąć potężny, obliczony na 2000 miejsc noclegowych kompleks hoteli; planowane rozpoczęcie prac przypada na 1996 rok.
Również tereny wokół małego miasta El-Hauaria na północnym krańcu przylądka są piękne.
Zachodnie wybrzeże jest o wiele bardziej urwiste i, w rezultacie, o wiele słabiej zagospodarowane. Połączenia komunikacyjne są rzadkie, a i możliwości noclegowe – niewielkie, ale dysponując własnym środkiem transportu rozsądniej wybrać się tutaj na odpoczynek niż do zatłoczonych Hammamet lub Nabel. Jest tu wiele plaż, a małe miasteczko Korbus słynie z gorących źródeł.
HAMMAMET
Nie odczuwając palącej potrzeby dołączenia do innych turystów, lepiej ominąć Hammamet z daleka. Ta dawna mała wioska rybacka zastała przekształcona w gigantyczny kompleks turystyczny z około setką hoteli. Do nich zaliczają się takie molochy, jak Hotel Busten i Samira Club, każdy z ponad tysiącem miejsc noclegowych.
Spacerując po głównej ulicy w okresie letnim trudno jest nie trafić w każdym lokalu na przynajmniej dziesięciu turystów, a taki urodzaj trwa przez cały rok z wyjątkiem okresu zimy.
Powodem, dla którego Hammamet osiągnął tak wielką popularność, jest długi ciąg jednych z najpiękniejszych na wybrzeżu plaż.
Informacja
Biura turystyczne – Biuro turystyczne (tel. 02/28 04 23), znajdujące się w centrum miasta przy Av. Habib Bourguiba, oferuje dobrą, rozkładaną mapę miast Hammamet i Nabel.
Poczta – Główna Poczta usytuowana jest nie opodal centrum przy drodze do Nabel, Av. de la Republiąue.
Centrum kulturalne – Centrum kulturalne w Hammamet położone jest w odległości około dwóch kilometrów na południe od miasta, przy drodze do plaży. Jeśli jednak nie odbywają się w nim jakieś specjalne imprezy (można sprawdzić w biurze turystycznym), nie warto do niego zaglądać.
Kazba
Kazba w Hammamet zastała niefortunnie i zbyt nachalnie odnowiona, stąd też jest jedną z najmniej interesujących tego typu budowli w okolicy. Ma jednak jedną zaletę: wspaniały widok rozciąga się z wałów obronnych. Jest otwarta codziennie 8.00-21.00 w okresie V-VIII i 8.00-18.00 przez resztę roku; wstęp 1 D.T.
Noclegi – najtańsze Kemping Ideał Camping (tel. 02/28 03 02) przy Av. de la Republique, niemal na wprost którego znajduje się Hotel Sahbi, nie dorasta do swojej nazwy.
Chociaż jest korzystnie położony – blisko centrum, to niestety zbyt nasłoneczniony oraz kiepsko wyposażony. Ceny wynoszą: 2,5 D.T. od osoby, 1,5 D.T. za elektryczność, 2 D.T. za przyczepę lub samochód z miejscami do spania oraz 1 D.T. za gorący prysznic (zimny prysznic jest za darmo).
Hotele – Brak tanich hoteli jest jednym z głównych powodów, żeby trzymać się z dala od Hammamet. Większość hoteli znacznie obniża swoje ceny w zimie, w sezonie letnim natomiast skrupulatnie liczy każdego milima.
Pension Hallous – dawniej jedyny (stosunkowo) tani hotel w mieście – jest nieczynny, chociaż drogowskazy wskazujące do niego drogę tkwią dalej na swoich miejscach.
Hotelem, w którym standard dorównuje cenom jest Hotel Alya (tel.02/ 28 02 18), położony w samym centrum miasta przy Rue Ali Belhaouane. Pokoje są obszerne, przestronne i chłodne, z dużymi balkonami i widokiem na drogę lub kazbę. Poza sezonem turystycznym opłaty za pokoje jedno/ dwuosobowe ze śniadaniem wynoszą 10/18 D.T.; ceny te rosną do 18,5/28 D.T., a w lecie —31/38 D.T. Najtańszym hotelem w Hammamet jest Hotel Sahbi (tel.02/28 08 07), Av. de la Republique – jedynka/dwójka ze śniadaniem poza sezonem kosztuje 10,5/15 D.T., chociaż wtedy miejsca te są ledwo osiągalne.
Noclegi – średniej kategorii i najdroższe
Wszystkie pozostałe miejsca noclegowe w Hammamet znajdują się w kompleksach hoteli, mieszczących się prawie zawsze przy plaży – na północ i południe od miasta. Nie warto zdzierać sobie gardła i pytać w lecie o wolne miejsca. W okresie zimowym udaje się zdobyć dobre pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem za 15/20 D.T. Do tego wliczone są także takie udogodnienia, jak basen i korty tenisowe.
Warto odwiedzić Hotel Yasmina (tel.02/28 02 22), położony około 200 metrów od centrum miasta przy Av. Habib Bourguiba (pokoje jedno/ dwuosobowe ze śniadaniem 17/24 D.T.) oraz, leżący po drugiej stronie drogi, hotel La Residence Hammamet (tel.02/28 07 33), który ma pokoje dwu- i czteroosobowe (dwuosobowe od 17 D.T.).
Gastronomia
Wybrzeże wzdłuż Av. Habib Bourguiba jest niemal zabudowane restauracjami turystycznymi, kioskami z hamburgerami, pizzeriami, patisseriami i stoiskami z lodami.
Niedrogie dania oferuje Restaurant Jasmine, znajdująca się przy Rue des Jasmins. Za potrawy z ryby, do których podawane są sałatki i przekąski, płaci się 3,5 D.T.
Innym, również dobrym punktem, jest Restaurant Sidi Abdelkader, leżąca naprzeciw Hotel Alya, która specjalizuje się w potrawach morskich oraz proponuje wspaniały kuskus. Za jedno danie należy oczekiwać ceny około 7 D.T.
Komunikacja
Autobus Wszystkie autobusy odjeżdżają z małego, niezabudowanego terenu położonego około 100 metrów od kazby w stronę szczytu wzgórza – przy Av. de la Republique. Regularne kursy prowadzone są do Tunisu i Nabel.
Pociąg Dworzec kolejowy mieści się w odległości około jednego kilometra od centrum, przy końcu Av. Habib Bourguiba (15 min drogi piechotą do biura turystycznego). Szczegóły dotyczące odjazdów pociągów znajdują się w rozdziale o Nabel. Bezpośredni pociąg do Tunisu odchodzi o 5.53 rano.
Taksówki Kursy taksówek odbywają się z tego samego miejsca, co odjazdy autobusów. Za przejazd do Tunisu płaci się 2,7 D.T. Taksówki w kolorze żółtym za przejechanie osiemnasto-kilometrowego odcinka drogi do Nabel pobierają opłatę 700 milimów od osoby; odjeżdżają z miejsca leżącego za kazbą. Nie mając ochoty na wynajęcie całej taksówki, lepiej upewnić się, że kierowca rozumie, iż chce zapłacić się tylko za jedno miejsce (une place).