TEBURSUK (Tebersouk)
To małe miasto liczy na dochody z turystyki, prawie nikt jednak nie ma ochoty na zatrzymanie się tutaj; wszyscy w pośpiechu starają się dostać do Duggi, a zaraz potem jeszcze do innych miejsc. Nie jest to najgorszy pomysł, jako że niema tu niczego ciekawego do zobaczenia.
Noclegi
Jedynym powodem, dla którego turyści się tutaj zatrzymują, jest fakt, że Tebursuk to dobra baza wypadowa do Duggi. Najlepiej przenocować w położonym w dole głównej drogi dwugwiazdkowy m Hotel Thugga (tel.08/46 57 13); pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem kosztują tutaj 20/30 D.T. Można również wykupić pełne lub częściowe wyżywienie. To popularne miejsce odwiedzane przez wycieczki grupowe w porze lunchu.
Komunikacja
Autobus – Autobusy SNTRI kursują z Tunisu o 8.30 i 16.30, zaś w drogę powrotną wyjeżdżają o 5.35 i 12.05. Dwu i-półgodzinna podróż kosztuje 3,49 D.T. Są też połączenia z Bedżą i El-Kef.
Taksówki – Regularne kursy louages odbywają się do Nouvelle Dougga (nie do ruin) i Thibar, niezbyt regularne – do Bedży i Tunisu.
EL-KEF
To malownicza wioska leżąca na zboczu wzgórza, które góruje nad żyznym, rolniczym regionem. Chociaż nie ma zbyt wiele wspólnego z konwencjonalną atrakcyjnością, jest przyjemnym miejscem do spędzenia tu jednego czy też dwóch dni. Położenie 800 m n.p.m. sprawia, że w lecie panuje tu, w porównaniu z resztą kraju, przyjemny chłód, a w zimie jest śnieg.
Większość najciekawszych miejsc znajduje się w zasięgu kilku minut drogi piechotą od centrum wioski – Place de 1’Independance. Przy Rue Hedi Chaker, zaraz za Place de 1’Independance, mieści się biuro informacji turystycznej, a Poczta Główna i centrum telefoniczne znajdująsię 150 metrów dalej. Wokół centrum miasta jest też rozmieszczonych parę banków.
Kazba
Położona na szczycie wzgórza kazba góruje nad miastem. Chociaż jest w bardzo złym stanie, warto ją zobaczyć z bliska, poza tym ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto i okolicę. Do niedawna kazba była : miejscem stacjonowania wojska. Zazwyczaj łatwo – pod warunkiem, że zna się francuski – znaleźć tu kogoś, kto ma ochotę pokazać drogę do meczetu tureckiego, więziennych cel, bram i murów zabytkowych budowli.
Muzea
W budynku bazyliki, a później meczetu, dokładnie poniżej kazby, mieści się małe muzeum. Jego zbiory nie przykuwają zbytniej uwagi, ale wstęp jest za darmo.
Inne regionalne muzeum znajduje się w budynku dawnej siedziby zawiji (bractwa religijnego) przy małym placu nie opodal pałacu prezydenckiego. Zbiory koncentmją się wokół kultury beduińskich nomadów -są dobrze eksponowane i zawierąjąmiędzy innymi namiot, nie wygładzone, surowe naczynia, kosztowności, warsztaty tkackie, ukazujące niezwykle rozwiniętą technikę tkactwa, oraz narzędzia rolnicze. Muzeum jest otwarte wt.-sb. 9.00-12.00 i 3.00-19.00; w nd. 9.00-14.30, w pn. zamkn. Wstęp: 1 D.T. Warto się tu wybrać.
Noclegi
Niewielki ruch turystyczny w El-Kef znajduje odbicie w skąpej bazie noclegowej.
Do najtańszych hoteli należy znajdujący się w centrum miasta przy 18 Rue Farhat Hached, około 20 minut spacerem w górę wzgórza od dworca autobusowego, nowoczesny Hotel Medina (tel. 08/22 02 14). Pokoje dwuosobowe z prysznicem (zimnym) kosztują tu 8 D.T.
Mimo dość obiecującego wyglądu, trudno byłoby komuś zarekomendować Hotel Auberge (tel. 08/22 00 36). Mroczne i posępne wejście od Rue de la Source prowadzi do równie mrocznego i posępnego baru, a pokoje hotelowe nie są o wiele lepsze. Tani, ale tylko dla desperatów.
Rzekomo trzygwiazdkowy Hotel Sicca Veneria (tel. 08/22 1561), leżący przy Place de l’Independance, jest jednym z tych miejsc, które zmuszają do powątpiewania w wiarygodność oznaczeń standardu hoteli. Jednakże jest to najlepszy hotel w mieście, a cierpliwość w oczekiwaniu na gorącą wodę jest zwykle nagradzana. Pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem kosztują 15,5/25 D.T. Możliwe jest też wykupienie częściowego i pełnego wyżywienia: 3,5 D.T. za każdy posiłek.
Gastronomia
Tak samo jak w przypadku hoteli, i tu jest niewielki wybór. Najlepszym punktem jest mała, popularna Restaurant el-Hanaa, położona 200 metrów wzdłuż Av. Habib Bourguiba naprzeciwko białego, i brzydkiego wielopiętrowego budynku Banque du Sud. Szczytowe osiągnięcie w tej branży reprezentuje restauracja przy Sicca Veneria, gdzie menu turystyczne kosztuje 6 D.T.
Komunikacja
Autobus – Miejskie centrum komunikacyjne koncentruje się wokół dworca autobusowego, 20 minut drogi piechotą w dół zbocza od centrum miasta. Taksówki wieloosobowe, przejeżdżające obok dworca autobusowego, kursują pomiędzy miejskim centrum a głównym skrzyżowaniem u podnóża góry.
Autobusy regularnie jeżdżą do Dżenduby, Kasserine, Tebursuk i Tunisu (3 godz., 5,23 D.T.). Są również połączenia z ‘Ain Draham, Bedżą, Bizertą, Gafsą, Nabel, Sfaksem i Susą.
Pociąg – Nie ma obecnie pociągów pasażerskich do El-Kef. Są natomiast pociągi z Dahmani, relacji Tunis-Kalaa Khasba, 20 kilometrów na południe od miasta.
Taksówki – Kursy louages odbywają się do Tunisu, Kasserine, Dżenduby i Sakiet Sidi Jusef na granicy z Algierią, skąd jeżdżą taksówki do Souq Ahras.