TUNIS
Pomimo twierdzeń, z jakimi można spotkać się w literaturze turystycznej, Tunis nie należy do zachwycających miast. Medyna jest zaledwie interesująca, podczas gdy francuskie ville nouvelle (nowe miasto) – mało atrakcyjne i do granic funkcjonalne, czego nie rekompensują znajdujące się tutaj zabytki charakterystyczne dla szczytowego okresu rozwoju architektury kolonialnej z lat 20. naszego wieku. To nie w samym Tunisie, ale w jego okolicach trzeba szukać miejsc godnych uwagi.
Podobnie jak w przypadku innych państw afrykańskich życie w Tunisie toczy się spokojnie w stałym rytmie. Spacerując po medynie, zwiedzając pobliskie ruiny kartagińskie lub też wygrzewając się na plażach można spędzić tutaj kilka przyjemnych dni.
Dodatkowym plusem pobytu w tym mieście jest liberalizm w odniesieniu do typowych dla kultury islamu norm zachowania – dobre miejsce, by oswoić się z tradycjami Wschodu. Wędrując po nowym mieście trudno nawet powiedzieć, że jest się w kraju muzułmańskim gdzieś na brzegach Afryki.
Historia
Tunis przez stulecia sąsiadował z Kartaginą i pozostawał w jej cieniu. Dopiero w IX wieku, kiedy jeden z Aghlabidów, Ibrahim Ahmed I, uczynił z Tunisu swoją rezydencję i wybudował meczet Jemaa ez Zitouna, miasto zyskało na znaczeniu.
Jego sława miała jednak krótki żywot, bowiem za panowania dynastii Fatymidów w X wieku stolicą została Mahdija. Ponieważ w czasie najazdu plemienia Banu Hilal w XI wieku nie spustoszono Tunisu, powtórnie obrano go stolicą.
Okres panowania Hafsydów i następne dwa stulecia były dla Tunisu złotym wiekiem: budowano suki i medersy (szkoły wyższe), bujnie rozwijały się kontakty handlowe z Europą, a w samym sercu medyny, przy Jemaa ez Zitouna, założono jeden z największych uniwersytetów islamskich.
Centrum życia miasta aż do okresu protektoratu francuskiego była medyna. Francuzi nie ingerowali w zabudowę starego miasta, lecz i tak odcisnęli trwałe piętno na krajobrazie Tunisu budując ville nouvelle na obszarze zmeliorowanego Jeziora Tuniskiego, położonego na wschód od medyny.
To nowe miasto, wzniesione na nowoczesnym geometrycznym planie, jest dzisiaj centrum Tunisu mającym cechy typowe dla urbanistyki i architektury europejskiej: szeroki bulwar główny, uliczne kawiarnie i budynki ozdobione balkonami.
Orientacja
Miasto leży na zachodnim brzegu płytkiego, zanieczyszczonego i często cuchnącego Jeziora Tuniskiego, które przez La Goulette (gardziel) łączy się z morzem. Obszar ten rozpoczyna rozciągające się na północy plażowe tereny podmiejskie, leży też tutaj tuniski port. Wybrzeże i ruiny Kartaginy oraz malownicze przedmieścia Sidi Bu Said zostały omówione w rozdziale Okolice Tunisu.
Jezioro Tuniskie samo w sobie nie jest z całą pewnością przedmiotem podziwu, a stopień jego zanieczyszczenia stanowi coraz większy problem. W listopadzie jednak często przy samej grobli, która przecina jezioro, pojawiają się małe stada różowych flamingów. Przez wspomnianą groblę prowadzi zarówno droga, jak i linia kolejowa TGN. Łączy ona plażowe przedmieścia – Kartaginę i port, z centrum ville nouvelle, przez której środek biegnie szeroka, otoczona rzędami drzew, ocieniona Av. Habib Bourguiba.
W ville nouvelle usytuowane są główne banki, domy towarowe i siedziby władz administracyjnych. Praktycznie wszystkie średniej klasy hotele leżą przy ulicach położonych na południe od Av. Habib Bourguiba, tutaj również znaleźć można dworzec kolejowy, południowy dworzec autobusowy i główny postój taksówek (louages). Większość z tych ulic jest jednokierunkowa, co utrudnia poruszanie się samochodem, zwłaszcza gdy chce się dotrzeć w jakieś konkretne miejsce.
Zachodni koniec Av. Habib Bourguiba przechodzi w Av. de France, która zmierza do Place de la Victoire i wejścia do medyny. W plątaninie wąskich i krętych uliczek medyny przycupnęły tanie hotele, sklepy z pamiątkami, bazary i inne miejsca, które warto zobaczyć słuchając arabskich modlitw i zawodzenia proszących o jałmużnę. Lotnisko rozciąga się na północny wschód od medyny. Te dwa światy dzieli tylko osiem kilometrów.
Informacja
Biuro podróży (tel. 01/ 34 10 77) mieści się przy Av. Habib Bourguiba na Place du 7 Novembre 1987, który ma charakterystyczny kształt wielkiego ronda i wieżę zegarową. Jest to co prawda główna siedziba władz turystycznych, ale usługi biura ograniczają się do rozdawania zainteresowanym błyszczących broszurek, w których roi się od kwiecistych opisów miejsc wartych zobaczenia. Wyciąganie z obsługi większej porcji informacji przebiega jak usuwanie zębów – powoli i boleśnie. Biuro oferuje jednakże dobrą, bezpłatną mapę Tunisu i mapę drogową Tunezji. Obsługa zna języki: angielski, francuski i niemiecki.
Biuro jest otwarte pn.-sb. 8.00-13.30 w sezonie letnim oraz 8.00-12.00 i 15.00-18.00 w zimie. W niedziele i w święta nie urzęduje.
Biuro turystyczne znajdujące się przy dworcu kolejowym rozdaje między innymi bezpłatne rozkłady jazdy pociągów. Informacja turystyczna jest też na środkowym poziomie budynku lotniska.
Pieniądze – Większość głównych banków usytuowanych przy Av. Habib Bourguiba, m.in. bank sieci STB położony za Africa Hotel, jest otwarta dłużej niż zwykle tego typu instytucje.
Inne biuro STB mieści się na lotnisku w głównym holu przylotów, przed odprawą celną, i obsługuje pasażerów przybyłych do Tunezji. Przylatując do Tunisu późno w nocy czeka się najczęściej, aż któryś z pracowników otworzy biuro.
American Express ma swojego reprezentanta w postaci Carthage Tours (tel. 01/ 25 43 04), 59 Av. Habib Bourguiba. Thomasa Cooka reprezentuje Tunisienne de Tourisme (tel.01/34 27 10), 45 Av. Habib Bourguiba.
Poczta i telekomunikacja – Poczta Główna znajduje się w starym budynku wyglądem przypominającym jaskinię przy Rue Charles de Gaulle, pomiędzy Rue d’Espagne i Rue d’Angleterre. Poste restante działa sprawnie, jest dobrze zorganizowane.
Urząd pocztowy jest czynny w lecie 7.30-12.30 i pn.-czw. 17.00-19.00 oraz w pt.-sb. 7.30-13.30, a także w nd. 9.00-11.00.
Urząd telekomunikacyjny mieści się w tym samym budynku co poczta, ale wejście znajduje się z drugiej strony, od Rue Jamel Abdelnasser. Jest otwarty przez całą dobę i, chociaż czasami zatłoczony, połączenia międzynarodowe uzyskuje się szybko i bez kłopotów. Do większości krajów można używać numerów kierunkowych.
Numer kierunkowy Tunisu: 01