Muzeum Narodowe Bardo
Na podmiejskich terenach, położonych na zachód od medyny, usytuowane jest najlepsze muzeum w kraju mieszczące się w starym pałacu w wielkim ogrodzie. Nawet ci, których zwykle muzea śmiertelnie nudzą, powinni przemóc się i choć przez chwilę podziwiać najcenniejszą w Afryce Północnej kolekcję mozaik rzymskich, ceramikę, biżuterię itd. Muzeum podzielone jest na sześć działów: prehistorię, okres punicki, okres rzymski, wczesnochrześcijański arabsko-islamski oraz brązy i marmury greckie.
Największe wrażenie robią ekspozycje mozaik z okresu rzymskiego, jedna z najlepszych kolekcji na świecie. Oglądając jedną mozaikę ma się wrażenie, że to jest ta najlepsza, ale następna sala odkrywa jeszcze wspanialszą inną -większą i piękniejszą. Zgromadzono tu tyle różnych mozaik, że zupełnie pochłaniają uwagę zwiedzających: wydaje się, że ich fragmenty, które zlewając się w jedną całość zajmują przestrzeń od podłogi do sufitu, mogłyby stanowić przedmiot osobnej ekspozycji. Rozsądniej zrobić kilka półdniowych wycieczek do muzeum, aniżeli starać się obejrzeć wszystko za jednym podejściem, gdyż łatwiej wtedy poddać się ich pięknu i docenić każdy pojedynczy element.
Do najlepszych mozaik należy obraz poety Wergiliusza w otoczeniu muz: literatury i dramatu (w sali nr 15) oraz monumentalny Triumf Neptuna (w sali nr 10). Sala nr 15 ma dodatkowo ciekawą historię: wcześniej był tutaj harem pałacowy, a cztery mniejsze pokoje rozmieszczone w rogach sali zajmowały wybrane żony właściciela pałacu. Warte choćby krótkiego spojrzenia są także pomniki z Bulla Regia (w sali nr 6).
Nie wolno również przeoczyć szczątków łodzi, która w 1 w. p.n.e. rozbiła się na wybrzeżu koło Mahdiji. Łódź ta przewoziła ładunek pomników z marmuru i brązu, które wydobyte z dna morskiego stanowią interesującą część ekspozycji muzeum. Sale wystawowe obejmują pokoje o numerach od 17 do 22.
Dzieła z okresu arabsko-muzułmańskiego pozostają w cieniu innych ekspozycji.
Muzeum Narodowe Bardo jest otwarte codz. 8.30-17.30 w lecie, a 9.30-16.30 w zimie; pn. zamkn. Tylko w jedno święto państwowe, w ‘Eid al-Fitr – na zakończenie Ramadanu, muzeum jest zamknięte. Wstęp: 2 D.T. oraz 1 D.T. za fotografowanie.
Dotarcie do muzeum jest skomplikowane. Jeśli nie ma się ochoty na podjęcie walki z komunikacją publiczną, lepiej wydać kilka dinarów na taksówkę. Autobusy # 3, które odjeżdżają z przystanku naprzeciw Africa Hotel, kończą podróż niedaleko wejścia do muzeum. Metro Leger (tramwaj) linii # 4 jest wprawdzie ujęte na rozkładzie, ale będzie kursować do stacji Bardo dopiero po otwarciu tunelu Bardo. Spacer ze stacji 20 Mars trwa obecnie dziesięć minut.
Wypoczynek Łaźnie miejskie (hammam)
W medynie działa wiele łaźni miejskich, a więc zatrzymując się w hotelu bez możliwości porządnego umycia się lub też mając ochotę na pełny relaks można skorzystać z gorącej sauny i masażu. Jedną z najlepszych dla mężczyzn jest Hammam Kachachine przy Souq des Librairies (wchodzi się przez zakład fryzjerski).
Inna łaźnia znajduje się przy Rue el-Methira, nie opodal Rue des Teinturiers, ale by tu trafić, trzeba kogoś poprosić o dokładne wskazanie drogi. Działa przez cały dzień, lecz w godz. 13.00-15.00 jest zarezerwowana dla kobiet.
Hammam przy 64 Rue des Teinturiers to łaźnia wyłącznie dla mężczyzn (800 milimów).
W muzeum Dar Ben Abdallah jest dokładna mapa medyny z zaznaczonymi wszystkimi łaźniami. Może okazać się cenną pomocą. Mieszkając w tanim hotelu nie wyposażonym w prysznice dobrze wiedzieć, gdzie mieści się najbliższa łaźnia, by móc szybko spłukać z siebie brud i zmęczenie całego dnia.
Plaże
Do wszystkich plaż Tunisu dojeżdża TGM. Najlepszą, najbardziej oddaloną od miasta i najmniej zatłoczoną (w porównaniu choćby z plażami przy Amilcar i La Goulette) jest Al-Marsa.
Festiwale
Głównym wydarzeniem w tuniskim kalendarzu kulturalnym jest Międzynarodowy Festiwal Kartagiriski (Carthage International Festival) w lipcu i sierpniu – dwa miesiące muzyki, tańców i przedstawień teatralnych, które odbywają się w odnowionym teatrze rzymskim w Kartaginie. Co dwa lata organizowany jest też Międzynarodowy Kartagiński Festiwal Filmowy (Carthage International Film Festival) – najbliższy będzie miał miejsce w październiku 1995 roku. W czasie trwającego dwa tygodnie festiwalu pokazywane są filmy kina afrykańskiego i Bliskiego Wschodu.