Ubezpieczenie

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Cena polisy może kształtować się w zależności od tego, jakiej konkretnie usługi się oczekuje, tj. pokrycia tylko kosztów leczenia czy też pokrycia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Niektóre towarzystwa, kompleksowo traktują ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (AGF, ATU, Compensa, Hestja, TUK, Polisa, Polonia, Warta), w innych natomiast trzeba wykupić dodatkowo ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (Fenix, Gryf, Hestia insurance, PZU).

Za nieszczęśliwy wypadek objęty ubezpieczeniem uważane jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego osoba ubezpieczona niezależnie od swojej woli doznała trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarła. Świadczenie nie przysługuje, jeśli wypadek nastąpił w wyniku umyślnego działania, usiłowania lub popełnienia przestępstwa lub samobójstwa, spożycia alkoholu lub narkotyków, choroby psychicznej, działań wojennych, stanu wyjątkowego, rozruchów i zamieszek itp.

Wysokość świadczenia jest uzależniona od stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, zwyczajowo ustalonego przez lekarzy powołanych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej świadczenie przechodzi na osobę upoważnioną, wyznaczoną imiennie, lub na członków rodziny (w kolejności: małżonka, dzieci, rodziców, innych spadkobierców).

Dodatkowe ubezpieczenia

Za dodatkową opłatą można ubezpieczyć się od kosztów leczenia stomatologicznego (z wyłączeniem leczenia profilaktycznego i protetycznego), a także kosztów leczenia związanego z wypadkami w sporcie wyczynowym, alpinizmie i speleologii.

Osoby podejmujące pracę po opłaceniu dodatkowej składki mogą wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Składki za ubezpieczenie kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym wzrastają od 50 % do 150 % w różnych towarzystwach.

Składki na ubezpieczenie osób uprawiających sporty wyczynowe wzrastają od 150 % do 200 %.

Składki za objęcie ubezpieczeniem osób wyczynowo uprawiających alpinizm lub speleologię wzrastają o 300 %.

Składki dla osób podejmujących pracę za granicą wzrastają od 50 % do 100%.

Specjalistyczne ubezpieczenia sportowe Od pewnego czasu towarzystwa proponują specjalistyczne ubezpieczenia ryzyka sportowego.

Dla sportowców lub osób związanych z kulturą fizyczną i sportem, zrzeszonych w organizacjach sportowych, a także osób nie stowarzyszonych, biorących udział w zorganizowanych zawodach i zajęciach, w tym również sportowo-rekreacyjnych, przeznaczone są ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków Warta Sport i Hestja Sport. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje skutki nieszczęśliwych wypadków, tzn. trwałe uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć, powstałe podczas zajęć sportowych. Warta udziela również ochrony ubezpieczeniowej amatorom uprawiającym na terenie Polski i państw europejskich narciarstwo, narciarstwo wodne i windsurfing (Warta Ski). ATU i Hestia insurance udzielają ubezpieczeń dotyczących sportów zimowych (ATU narty, Hestia Ski). Standardowe ubezpieczenie ryzyka z tytułu amatorskiego uprawiania narciarstwa (w Warcie – również narciarstwa wodnego i windsurfingu) dotyczy skutków kradzieży i zniszczenia sprzętu narciarskiego zimowego (oraz wodnego i deski windsurfingowej w przypadku Warty), pokrywa koszty związane z ratownictwem prowadzonym przez wyspecjalizowane służby oraz koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie bagażu Na czas wyjazdu można ubezpieczyć nie tylko siebie, ale także rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje bagaż podróżny, który znajduje się pod bezpośrednią opieką osoby ubezpieczonej albo w pomieszczeniu przeznaczonym na czas przewozu do przechowywania bagażu, bądź też w przechowalni lub skrytce bagażowej, w zamkniętym pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania, albo w zamkniętym pojeździe pod warunkiem, że umieszczony jest w niewidocznym miejscu lub bagażniku.

Umowę ubezpieczeniową dotyczącą bagażu podróżnego zwykle nie są objęte: pieniądze w gotówce i papiery wartościowe, bony oszczędnościowe i towarowe, bilety i karty kredytowe, jak również biżuteria, przedmioty z metali i kamieni szlachetnych, dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie, broń, akcesoria samochodowe, paliwa, przedmioty służące do działalności usługowo-produkcyjnej oraz handlowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie biorą pod ochronę ubezpieczeniową sprzętu audiowizualnego (ATU – za wyjątkiem sprzętu fotograficznego), instrumentów muzycznych (ATU), sprzętu pływającego, sprzętu narciarskiego wodnego i zimowego (Warta – za wyjątkiem specjalistycznego ubezpieczenia Warta Ski), przyczep bagażowych i kempingowych, namiotów, wiatrochronów (Warta), wyrobów alkoholowych, środków transportowych i sprzętu pływającego (Fenix). Wypłatę ubezpieczenia uzyskuje się za bagaż podróżny utracony wskutek wypadku lub katastrofy w środkach komunikacji lądowej, wodnej lub powietrznej, zdarzeń losowych, takich jak pożar, huragan, powódź, nawalny deszcz, grad, lawina, uderzenie piorunem, trzęsienie, zapadanie się lub osuwanie ziemi, wybuch, wypadek pojazdu powietrznego, kradzieży, kradzieży z włamaniem lub rabunku, nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania osoby ubezpieczonej, w wyniku którego nie ma ona możliwości zaopiekowania się bagażem lub zabezpieczenia go przed kradzieżą. Uzyskanie ubezpieczenia bagażu podróżnego jest obwarowane w niektórych przypadkach dodatkowymi wymaganiami, np. AGF włącza ubezpieczenie bagażu podróżnego do trzech spośród czterech wariantów ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, natomiast Warta traktuje to ubezpieczenie jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego po opłaceniu dodatkowej składki.

Podręczna apteczka

Kompletnie wyposażona apteczka to niezbędny element bagażu, który każdy rozsądny turysta zawsze zabiera ze sobą. Powinna zawierać:

• Aspirynę, Panadol, Pyralginę, Apap lub jakieś inne leki przeciwgorączkowe

• Leki antyhistaminowe (np. Tavegyl, Hismanal, Hydrocortizon).

• Lakcid, Lactobif, Nifummzyd, Gastrolit, węgiel – na wypadek kłopotów żołądkowo-jelitowych

• Antybiotyki. Przed rozpoczęciem zażywania leku należy się skonsultować z lekarzem i mieć przy sobie receptę.

• Fenistil, który zmniejsza podrażnienia skóry po ukąszeniach owadów.

• Plastry, bandaże, watę, jodynę, wodę utlenioną, fiolet gencjany, Fenistil.

• Sahol (w żelu), riwanol.

• Termometr, pincetę, nożyczki.

• Krem do opalania z odpowiednim filtrem.

• Środek łagodzący dolegliwości spowodowane oparzeniem.

• Maść do smarowania spieczonych warg.

• Niezbędne są też tabletki do odkażania wody, ewentualnie tabletki przeciwko malarii, wszelkie lekarstwa zażywane na co dzień oraz środki antykoncepcyjne.

Wiele z wymienionych wyżej lekarstw tunezyjskie apteki sprzedają po cenach niższych niż w Europie. Nie dotyczy to jedynie tabletek do odkażania wody i środków przeciwko owadom. Na miejscu można też kupić prezerwatywy, ale są one kiepskiej jakości. Pigułki antykoncepcyjne są natomiast niemal nie do zdobycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *